कचनकबलको माटो सगरमाथा पुर्याउन सापकोटाको पैदल यात्रा

Image

Spread the love
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

झापा, १७ माघ । काभ्रेका लक्ष्मण सापकोटाले नेपालकै होचो स्थल झापाको केचनबबलबाट विश्वकै सर्वोच्च शिखर सगरमाथा साहित्यिक आरोहण अभियानको पैदल यात्रा सुरु गरेका छन् ।

सापकोटाले मंगलवार कचनकबलको माटो सगरमाथा पुर्याउने उदेश्यले पैदल यात्रा आरम्भ गरेका हुन् । झापा क्षेत्र नम्बर ३ का सांसद राजेन्द्र लिंगदेन, प्रदेश सांसद बसन्त बानियाँ र कचनकबल गाउँ पालिका अध्यक्ष अन्जार आलमको हातबाट खादा र टिका लगाएर सापकोटाले कचकबलबाट मंगलवार ८ः३० बजे यात्रा आरम्भ गरेका तिए । कचनकबलको माटो बोकेर सगरमाथा चुचुरो पुग्ने लक्ष्य लिएका सापकोटाले मंगलवार साँझ ४ बजे शनिश्चरेसम्मको यात्रा पुरा गरेका छन् । यात्राका लागि सापकोटा कल्याण केन्द्र ३ नम्बर क्षेत्रले सहयोग गरेको अध्यक्ष विशाल सापकोटाले बताए ।

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

सापकोटाले साहित्यको क्षेत्रबाट पहिलो पटक सगरमाथा आरोहणको तयारी गरेका छन् । उनले सोलुखुम्बुको ६ हजार २ सय मिटर अग्लो इम्जात्से र ६ हजार ६ ५४ मिटर अग्लो मेरापिक हिमालको सफल आरोहण गरिसकेका छन् । नेपाल प्राज्ञ प्रतिष्ठन काठमाडौँदेखि बिवी राजमार्ग हुँदै बर्दिबाससम्मको साहित्यिक दौड पुरा गरेका छन् । २०७१ सालमा मेची महाकालीको १ हजार २ सय ८५ बिलोमिटर साहित्यिक दौड पुरा गरेर नेपालको पहिलो साहित्यिक धावक बनन सफल भएका छन् ।
के के पुर्याउँछन् सगरमाथामा
सापकोटाले साहित्यको क्षेत्रबाट पहिलो सगरमाथा आरोहण गर्ने विश्व किर्तिमान राख्ने उदेश्य लिएका छन् । उनले साहित्यिक व्यानरमा आरोहण गर्नेछन् । सगरमाथामा आफ्नो उपन्यासको बिमोचन गर्ने र चुचुरोमा पुगेर कविता वाचन गर्ने योजना बनाएका छन् ।

गौतम बुद्ध र पशुपतिनाथको मूर्ति चुचुरोमा पुर्याउने, भानुभक्तको रामायण र देवकोटाको मुनामदन लगायतका साहित्यिक कृति सागरमाथा चुचुरोमा पुर्याउने सापकोटाले बताए । उनले नेपालका दिवंगत साहित्यकारका फोटा, बि.स. १०९७ सालका शहिदका फोटा पनि चुचुरोमा पुर्याउने र साहित्यिक वृतचित्र तयार गर्ने योजना रहेको सापकोटाले बताए ।

तपाईको प्रतिक्रिया

Admin
झापा  
Image
Image
Image

© 2018 Sajilokhabar.com  | Powered by DreamSYS IT Solution