Image

बाघदरबार भत्काउने निर्णयको अभियानकर्ताद्वारा बिरोध

४ घन्टा अगाडि

काठमाडौँ, ३ साउन । ऐतिहासिक बाघदरबार नभत्काउन सम्पदा बचाऊ अभियानकर्ताले काठमाडौँ महानगरपालिकालाई आग्रह गरेका छन् । काठमाडौँ महानगरपालिकाले भोगचलन गरिरहेको भनिने दरबार भूकम्पले पूर्णरुपमा क्षति पुगेको छ । सम्पदा बचाऊ अभियानकर्मी सञ्जय अधिकारीले आज प्रेस विज्ञप्ति जारी गरी ऐतिहासिक सम्पत्तिको संरक्षण गर्नुपर्नेमा जोड दिएका छन्. . .

काठमाडौं : गायिका एवम् सञ्चारकर्मी योजना पुरीले तीज गीत सार्वजनिक गरेकी छन् । तीज गीतमा विकृति भित्रिएको भन्दै चौतर्फी आलोचना भइरहेका बेला गायिका पुरीले ‘सपक्कै सारी सप्को पारेर’ बोलको तीज गीत ल्याएकी हुन्।

गीतमा एकनारायण भण्डारीको संगीत छ । गीतका शब्द कमल सरगमले सिर्जना गरेका हुन्। गीतको भिडियोमा दिकपाल खड्का र जान्वी बोहोराले मोडलिङ गरेका छन्। भिडियोको निर्देशन स्मृति तिमिल्सिनाले गरेकी हुन्।

काठमाडौ । गायिका रमिला न्यौपानेले हिन्दुनारीको महान चाढ हरितालिका तिजलाई लक्षित गरेर ‘भुरुरु उडेको पुतली’ को भिडियो सार्वजनिक गरेकी छिन् । चर्चित गायक खुमन अधिकारीले यस गीतमा न्यौपानेलाई साथ दिएका छन् । अधिकारीको लयशब्दमा गीत तयार भएको हो । बाबुराम भट्टराई र रमिला न्यौपानेको संयुक्त रुपमा यो गीत बजारमा आएको हो । मायालु इन्टरनेटमेन्टले गीतको बजार व्यवस्थापन गरेको हो ।
लोकप्रिय गायिका न्यौपानेका अधिकांश गीत श्रोता दर्शकले मन पराएका छन् । देश तथा विदेशमा हुने सांस्कृति कार्यक्रममा उनले आफ्नो प्रस्तुति दिइसकेकी छिन् ।
प्रकाश भट्टको निर्देशन रहेको म्युजिक भिडियोमा करिष्मा ढकाल, आरुषी मगर, दुर्गेश थापा र प्रकाश सपुतको अभिनय रहेको छ । राजेश घिमिरेको छायांकन रहेको भिडियोलाई विष्णु शर्माले सम्पादन गरेका छन् ।

काठमाडौं, असार २७ । जागिर पनि कस्ता कस्ता रु आफन्तको मृत्यु हुँदा मानिसहरु शोकाकुल हुन्छन् र रुन्छन् पनि । रुने कुरा हृदयदेखि नै प्रकट हुने कुरा हो । तर दुनियाँ यति बनाबटी भइसकेछ कि कसैको मृत्युपछि रोइदिने मानिस पनि भाडामा पाइन थालेका छन् ।

कसैको मृत्युपछि शोकको घडीमा डाँको छाडेर रुनका लागि कोही पेशेवर रुन्चे मानिसहरुलाई पैसा तिरेर भाडामा लिने गरको सुन्नुभएको छ रु यस्तो अनौठो तथा सुन्दैमा अप्ठेरो लाग्ने कुरा विश्वास गर्न गाह्रो पर्दछ । तर यो यथार्थ हो । अफ्रिकी महादेशको एउटा देशमा यो प्रचलन रहेको छ ।

अफ्रिकी देश घानामा यस्तो प्रचलन छ कि कोही आफन्तको मृत्यु हुँदा शोकको घडीमा रोइदिनका लागि पेशेवर रुन्चेहरुलाई बोलाइन्छ । त्यसरी रोइदिए बापत उनीहरुलाई राम्रै रकम भुक्तानी गर्नुपर्दछ ।

घानामा केही समुदाय यस्ता छन् जसको पेशा नै कसैको मृत्युमा रोइदिनु हो । उनीहरु शौखका साथ उक्त पेशा अपनाइरहेका छन् । कहिलेकाहीँ कुनै अपरिचितको मृत्युमा रुनका लागि जानुपर्दा आफ्नै आफन्तको मृत्युमा रुन नपाउने अवस्थाबाट गुज्रिनुपर्ने अवस्था उत्पन्न हुने यो समुदायका नेता अमी डोक्ली बनाउँछिन् ।

यसरी कसैको मृत्युमा रोइदिने काममा संलग्न धेरै महिलाहरु विधवा महिलाहरु रहेका छन् । कुनै अपरिचितको मृत्युमा बनाबटी रुनु सजिलो त होइन । तर पनि उनीहरु यो पेशा अँगालिरहेका छन् ।

काठमाडौं, चलचित्र ‘यो पागल मन’को गीत सार्वजनिक गरिएको छ । असार २९ गतेबाट रिलिज हुन लागेको चलचित्रको ‘मार्‍यो मार्‍यो’ बोलको गीत रिलिज भएको हो ।

यो गीतको भिडियोमा चलचित्रका मुख्य कलाकार विनोद न्यौपाने र ऋचा सिंह ठकुरीलाई फिचरिङ गरिएको छ । चलचित्रमा एनी कुँवर, गौरी मल्ल, राजेश ढुंगाना लगायतका कलाकारको मुख्य भूमिका छ । कल्याण अधिकारीले निर्माण तथा निर्देशन गरेको यो चलचित्र लभ स्टोरी कथामा तयार भएको छ ।

दयाराम पाण्डेको शब्द रहेको गीतमा अर्जुन पोखरेलको संगीत छ । कमल राइले यो भिडियोको कोरियोग्राफी गरेका हुन् । चलचित्रमा विरेन्द्र कुमार यादव र कल्याण अधिकारीको लगानी छ । शम्भु सापकोटाले खिचेको चलचित्रलाई अनिल गौतमले सम्पादन गरेका हुन् ।

© 2018 सूचना विभाग दर्ता नम्बर: ६७९ Sajilokhabar.com  | Powered by DreamSYS IT Solution