सुवर्णलतामाथी साहित्यकारको बहस

Image

Spread the love
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

काठमाण्डौ, १० चैत । साहित्यकारले नेपाली साहित्यमा पाठकको ध्यानएकाग्र गर्ने कृतिको खडेरी कायमै रहेको बताएका छन् । साहित्यकार मालिका केसरीको उपन्यास ‘सुवर्णलता’बारे राजधानीमाशनिबार भएको अन्तरसंवादकार्यक्रममाबोल्ने लेखक साहित्यकारहरुले साहित्य पढ्ने पाठक घट्दै गएकोप्रतिचिन्ताव्यक्त गरे ।
साहित्यकार केसरीको उपन्यास सुवर्णलताले पाठकको ध्यानआकर्षण गर्ने विस्वास उनीहरुको छ । उपन्यासकार अमर न्यौपानेले उपन्यासको भाव पक्ष शसक्त भएपनि उपन्यास लामो भएको तर्क गरे । उनले भने,‘उपन्यासको भाव उच्च भएपनि धेरै विषयबस्तु छुनकाले उपन्यास अलिकलामो भएको छ । जसका कारण पाठकलाई केहि समय अलमल जस्तो अनुभूतिभएपनिआखिरमा पाठकको मन तानिरहन यो सफलहुनेछ ।’
साहित्यकार डा. रामप्रसाद ज्ञवालीले उपन्यास सुवर्णलतामा पाठकको ध्यान सुरुदेखि अन्त्यसम्मतान्ने तागत रहेको बताए । सुवर्णलता भित्र मायाप्रेमसँगै ग्रामीण र शहरी परिवेशका पात्रहरुलाई सुन्दर ढंगले लेखक केशरीले प्रस्तुत गर्नुभएको साहित्यकार ज्ञवालीको बुझाई छ ।
समालोचक रामलोहनीले उपन्यास सुवर्णलता सरल भाषामा बगेको र बौद्ध दर्शनलाई समेत उतारिएकाले सबैले बुझ्नसक्ने कृति बनेको बताए । उनले भने,‘सुवर्णलतामादुईवटा फरक कथा छ । एउटा पक्षबर्तमान केन्द्रित छ भने अर्को बौद्धकालीन समयमा डुलेकोे छ । दुईवटा कृति समेत बन्नसक्ने कुरा एउटै कृतिमा समावेश हुनु पाठकको लागिफाइदाको कुरा हो ।’
कार्यक्रमाउपस्थित पाठकले उपन्यास अत्यन्तउत्कृष्ठ भन्दै उपन्यासमा लेखकले बौद्धकालिन समाज र बुद्धले पत्तालगाएको ज्ञानलाई उपन्यासमा ढालेकाले उपन्यास पढ्दा बुद्धको मार्गमा स्वयं हिँड्दै गरेको अनुभुतिहुने धारणा ब्यक्त गरेका थिए । कार्यक्रममा उपस्थित पाठक विजय मोक्तानका अनुसार ‘उपन्यास पढ्दा बुद्ध स्वयं नै अगाडि उभिएर प्रवचन दिईरहको अनुभूति हुनु लेखकको लेखकीय सफलताहो ।’
लेखक केशरीले पाठकबाट पाएको मायाले नयाँउर्जा प्राप्तभएको भन्दै आफूमाथिनयाँजिम्मेवारी थपिएको बताएकाथिए । आफ्नो प्रयासलाई पाठकले मनपराएकै कारण बजारमा आएको छोटो समयममै सुवर्णलताको दोस्रो संस्करण आउनलागेको पनि उनले खुलासा गरे । उपन्यास सांग्रिलाबुक्सले बजारमा ल्याएको हो ।

तपाईको प्रतिक्रिया

Admin
झापा  
Image
Image
Image

© 2018 Sajilokhabar.com  | Powered by DreamSYS IT Solution