दर्ता भएनन् नयाँ केबलकार

Image

Spread the love
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

काठमाडौं, जेठ २ । सञ्चालनमा आएको तीन दशकपछि राष्ट्रियकरण हुने निर्देशिकाको नयाँ व्यवस्थाका कारण एक वर्षदेखि एउटा पनि केबुलकार दर्ता हुन सकेको छैन। अहिले केबलकार दर्ताका लागि आएका १८ वटा फाइल मन्त्रालयमा थन्किएका छन्।

सरकारले २०७२ फागुुनदेखि केबलकारको दर्ता र निर्माण स्वीकृति भौतिक योजना तथा यातायात मन्त्रालयमार्फत दिने व्यवस्था गरेको थियो। त्योभन्दा अगाडि केबुलकारसम्बन्धी सम्पूर्ण काम पर्यटन मन्त्रालयले गर्दै आएको थियो।

भौतिक योजनामा गएपछि निर्देशिका बनाउने नाममा केबलकारको अनुमति रोकिएको थियो। लामो समय लागेर तयार पारिएको रञ्जुुमार्ग सञ्चालन अनुुमतिसम्बन्धी निर्देशिका २०७४ ले सञ्चालनको ३० वर्षपछि केबलकार सरकारलाई हस्तान्तरण गर्नुपर्ने व्यवस्था ग¥यो।

यो निर्देशिकाले केबलकार दर्ता शुुल्क लिने, वार्षिक नवीकरण र बर्सेनि सरकारलाई रोयल्टी तिर्नुुपर्ने व्यवस्था गरेको छ।

यो निर्देशिकालाई अर्थ मन्त्रालयले कानुनी व्यवस्था गरेर लागू गर्न निर्देशन दिएको छ। निर्देशिका लागू गर्न मन्त्रालयले पटकपटक प्रयास गरे पनि निजी क्षेत्रले विरोध गर्दै आएको छ। ३० वर्षपछि राष्ट्रियकरणको विषयसहतिको शुुल्क तिर्नुुपर्ने व्यवस्थाका कारण निर्देशिका अहिलेसम्म स्वीकृत हुुन नसकेको मन्त्रालयका प्रवक्ता राजेन्द्रराज शर्माले जानकारी दिए। आजको अन्नपुर्ण पोस्ट् दैनिकमा खबर छ ।

तपाईको प्रतिक्रिया

Admin
झापा  
Image
Image
Image

© 2018 Sajilokhabar.com  | Powered by DreamSYS IT Solution