झापाका अटो चालक भन्छन् : पेट्रोलको भाउ बढ्दा दैनिकीमा समस्या भयो

Image

Spread the love
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

राधिका आचार्य, बिर्तामोड, जेठ २४ । करिब एक बर्ष अघिदेखि अटो कुदाएर परिवार पाल्दै आएका झापा अर्जुनधारा–६ का विष्णु सापकोटालाई अहिले विहान बेलुकाको छाक टार्न समेत मुस्किल छ । प्रेटोलियम पदार्थको भाउ निरन्तर बढ्दै गएपछि अटो चलाएर आएको आम्दानीले प्रेटोल खरिद र अटोकै खर्चमा सकिन थालेपछि परिवार पाल्ननै मुस्किल परेको सापकोटा गुनासो गर्छन । भन्छन्, ‘मैले सुरुमा अटो कुदाउँदा ९८ रुपैयाँ प्रलिलिटर थियो, अहिले बढेर एक बर्ष बिचमानै १ सय १३ रुपैयाँ पुगिसकेको छ, जसले गर्दा जिविको पार्जन गर्न धेरै गाह्रो परिरहेको छ ।’

सापकोटा मात्र होईन बिगत तिन बर्षदेखि सोहि पेशा अपनाउँदै आएका चारपाने १ का अटो चालक खड्क प्रसाद मिश्र प्रेटोलको मुल्य बढेपनि संघले तोकिएको भाडादर नबढाएकाले आफुहरु मारमा परेको बताउँछन् । ‘हरेक कुरामा महङ्गि बढेको छ पहिलाकै दरको प्रेटोलको मूल्य सोचेर भाडा लिनुपर्दा हामिलाई घर खर्च पु¥याउन समस्या पर्न थालेको छ ।’ मिश्र गुनासो गर्छन । मिश्र र सापकोटा त प्रतिनिधि उदाहरण मात्र हुन ।

प्रेटोलियम पदार्थको भाउ बढेपछि अहिले झापाका अटो चालकहरुको दैनिकी दयनिय बन्न थालेको छ । ‘दिनभर कमाएको पैसाको आधा रकम प्रेटोलमै खर्च हुन्छ बाँकि बचेको आधा रकमको भरमा घर खर्च पु¥याउनु पर्ने हुन्छ, अटो निकाल्दा लिएको रकमको किस्ता तिर्न नै समस्या हुन्छ अनि कसरी टिक्ने ?’ अटो चालक विष्णु सापकोटा प्रश्न गर्छन ।

उनि सरकारले मजदुरहरुको समस्या नबुझि प्रेटोलको भाउ बढाउँदा आफुहरु अन्यायमा परेको गुनासो गर्छन । ‘हरेक कुरामा महङ्गि बढेको छ पहिलाकै दरको प्रेटोलको मूल्य सोचेर भाडा लिनुपर्दा हामिलाई घर खर्च पु¥याउन त के खाजा खान समेत समस्या पर्न थालेको छ ।’ खड्क प्रसाद मिश्र गुनासो गर्छन ।

पछिल्लो समय झापामा ब्याट्रिबाट चल्ने सिटि रिक्सा भन्दा प्रेटोलबाट चल्ने अटोको संख्या बढी छ । भनेको स्थानमा छिटो पुग्ने र यात्रुको रोजाई पनि सिटि रिक्सा भन्दा अटो रिक्सा नै हुने हुँदा सिटि रिक्सा हुनेले पनि प्रेटोलबाटनै चल्ने अटो किनेका छन् । व्याट्रिबाट चल्ने सिटि रिक्सा हुँदा प्रेटोलको भाउ बढे पनि कुनै असर नहुने भए पनि प्रतिस्प्रधाका लागि अटोनै किन्नु पर्ने र प्रेटोलको भाउ बढ्दा घाटा भएको अटो चालकहरुको गुनासो छ । झापामा मात्रै दुई हजार भन्दा बढि अटो यातायात कार्यालयमा दर्ता भएर सञ्चालनमा रहेको जिल्ला ट्राफिक प्रहरी कार्यालय झापाका प्रमुख राजेश राईले बताए ।

तपाईको प्रतिक्रिया

Admin
झापा  
Image
Image
Image

© 2018 Sajilokhabar.com  | Powered by DreamSYS IT Solution