मर्मतको बजेटले नयाँ सडक बनाए रोक्का

Image

Spread the love
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

काठमाडौँ, ३० जेठ । सडक मर्मत गर्न दिएको रकम नयाँ सडक बनाउन खर्चर्ने स्थानीय निकायलाई आगामी आर्थिक वर्ष बजेट रोकिने भएको छ। सडक बोर्डले बर्सेनि सडक मर्मत गर्न दिने रकम अन्यत्र खर्च हुुन थालेपछि अनुुगमन गरी कारबाही गर्न लागिएको हो।

चालुु आर्थिक वर्षको असारसम्म मर्मत भएका सडक साउन १ गतेबाट अनुुगमन गरिन्छ। अनुुगमनमा बोर्डको अनुुमति नलिइ मर्मतको बजेट नयाँ सडकमा खर्च गरेको भेटिए वा अन्यत्रै खर्च गर्ने स्थानीय नियकाले आगामी आवबाट बजेट नपाउने गरी कारबाही गरिने सडक बोर्डका निर्देशक सागर ज्ञवालीले जानकारी दिए।

उनका अनुुसार चालु आवमा देशैभर सडक मर्मत गर्न बोर्डले करिब साढे पाँच अर्ब रुपैयाँ खर्चिएको छ। बोर्डले सडक दस्तुुर शुुल्क, सरकारले बर्सेनि विनियोजन गर्ने बजेटबाट देशैभरको सडक मर्मत गराउने गरेको छ। बोर्डले बर्सेनि अनुुगमन गरेर मात्रै अर्को वर्षका लागि बजेट दिने गरेको छ।

देश संघीयतामा प्रवेश गरेसँगै स्थानीय निकाय गठन भएर चालु आवबाट जनप्रतिनिधिले नै बजेट खर्चन थालिसकेका छन्। स्थानीय निकायबाट मर्मत गर्नुुपर्ने रकमबाट नयाँ सडक निर्माण भएको पाइएको थियो।

चालु आवमा पनि बोर्डले स्थानीय निकायलाई दिएको कुुल बजेटको १५ प्रतिशतसम्मको रकम नयाँ सडक बनाउन अनुुमति दिने गरेको छ। बोर्डको अनुुमति नलिएका र तोकिएभन्दा बढी रकम नयाँ सडक बनाउनमा खर्च गर्ने निकायलाई आगामी वर्षको बजेट रोक्नेसम्मको कारबाही गर्ने गरी तयारी भएको बोर्डको भनाइ छ।

बोर्डले चालु आव निर्माण भएका सडक आगामी आवको सुुरुदेखि नै अनुुगमन गर्न उपयुुक्त कम्पनीको छनोट गर्ने अन्तिम चरणमा छ। बोर्डले सातै प्रदेशको लागि तीन वटा प्याकेज बनाएर सडक मर्मतको अनुुगमन गर्न कम्पनी छनोट गर्ने भएको छ। बोर्डले आवेदन माग गरेकामध्येबाट प्रत्येक प्याकेजका लागि ६ वटा कम्पनी गरी जम्मा १६ वटाले अवेदन दिएका छन्। यसमध्ये एउटा प्याकेजका लागि बोर्डले एक महिनाभित्रै उपयुुक्त कम्पनी छनोट गर्ने र साउनदेखि कम्तीमा चारदेखि सात महिनासम्मको समय दिएर अनुुगमन गराउने भएको छ।

बोर्डले प्रदेश नम्बर १ र २ लाई पहिलो, २ र ३ लाई दोस्रो तथा ४ देखि ७ सम्मलाई तेस्रो प्याकेज बनाएर आवेदन माग गरेको छ। सडक अनुुगमन गर्न आवेदन दिने कम्पनीको संख्या १८ वटा छ। यी कम्पनीको प्राविधिक प्रस्ताव मूल्यांकन भइरहेको र यसपछि आर्थिक प्रस्ताव खोलिनेछ। आवदेन दिएका कम्पनीमध्येबाट असारभित्रै उपयुुक्त कम्पनी छनोट गरी सम्झौता हुुने बोर्डले जानकारी दिएको छ। http://annapurnapost.com

तपाईको प्रतिक्रिया

Admin
झापा  
Image
Image
Image

© 2018 Sajilokhabar.com  | Powered by DreamSYS IT Solution